Cilt Bakımı

Yaşadığımız kötü hava koşulları, yanlış beslenme, stres, yüze uygulanan ağır ve doğal olmayan ürünlerle yapılan makyaj gibi zararlı dış faktörler sebebiyle, özellikle yüzümüzde sağlıksız, kötü bir görüntü oluşmaktadır. Uygulanacak bir cilt bakımı, yüzümüzün doğal ve sağlıklı olmasını sağlar.

Düzenli aralıklarla cilt bakımı yaptırılması gerekir. Bu konunun uzman kişilerini bulunduran yegâne yer, İstanbul için Anıl Demir Nail Art Studio. Cilt bakımını yapan kişilerin, konusunda uzman ve bilgili olması önemlidir.

Eğer cilt bakımı yaptıracaksanız hangi aşamalardan geçileceğini aşağıda sırasıyla görebilirsiniz.

Cilt Bakımı Uygulama Aşamaları

Cilt bakımı genel olarak üç aşamadan oluşur.

  • Temizleme (gözenekleri açma)
  • Tonikleme (sıkıştırma)
  • Nemlendirme

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için cilt bakımı yaptırmak şarttır. Cilt bakımında İstanbul ilinde uzman adres Anıl Demir Nail Art Studio. Bu sıralama cilt bakımında uygulanacak genel ve zorunlu sıralamadır. Gelin bu sıralamada neler uygulandığını tek tek açıklayalım:

Temizleme

Temizleme cilt bakımında en önemli aşamadır. Eğer ciltte oluşmuş siyah noktalar, yağ bezeleri gözenekler yok edilmez ise uygulanacak bakım yeterince işlevsel olmaz. Temizleme işlemi her cilt için farklı şekilde uygulanır. Örneğin sivilceli bir cilde sahipseniz cildin yağdan arınması gereklidir.

Cilt siyah noktalarla dolu ise buhar yöntemi kullanılarak ölü derinin kaldırılması gerekir. Dolayısıyla temizleme işlemi cilt yapısına göre her kişi için farklı aşamalar gerektirir. Temizlemede ana amaç, cildin tamamen arınmasıdır. Bunun için uygulanacak aşamalar, ürünler ve metodun, cilt bakımının uzmanlarına bırakılması sağlıklı olacaktır.

Tonikleme (sıkıştırma)

Özel ve doğal ürünler nazikçe uygulanarak temizlenmiş cildin rahatlaması ve açılmış gözeneklerin sıkıştırılması gerekmektedir. Tonikleme cildin daha parlak, sağlıklı ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Temizlemede olduğu gibi tonikleme işleminde de cilt tipine göre bir ürün seçilmelidir. Örneğin kuru ve kırışıklığa meyilli ciltlerde nem dengesini koruyabilecek tonikler kullanmak daha uygun olacaktır.

Nemlendirme

Nemlendirme cilt bakımının son aşamasıdır. Temizlenmiş ve toniklenmiş cilt dinlenmeye geçmeden önce istediği nemi alması gerekir. Kirden, yağdan arınmış ve gözenekleri sıkıştırılmış cilt, yapısına göre neme ihtiyaç duyar. Hemen bu aşamaya geçilip nemlendirilmesi sağlanır.

Yine cildin yapısına göre nemlendirme işlemi birkaç aşama gerektirebilir. Buhar yoluyla, sıcak uygulanarak veya soğuk uygulanarak, maske yardımıyla cildin nemi emmesi sağlanmalıdır. Nemlendirmede önemli olan cildin üst tabakasının yanı sıra içten de nemi alması önemlidir. Bunun için C vitamini takviyeli nemlendiriciler kullanmak gerekli olabilir.

Cildimiz her zaman mükemmel görünmeyebilir. Çünkü çevresel şartlarla sürekli mücadele etmek zorundadır. Bu sebeple yıpranır, pürüzlenir, lekelenir ve yaşlanır. Sivilcelenme, siyah noktalar, beslenme alışkanlıkları, makyaj yapmak, alkol ve sigara tüketimi de cildin görünümünü etkileyen faktörlerin başında gelir. Cildimize ihtiyacı olan temel bakımı vermemiz çok önemlidir.

Menu